Plechové dychové nástroje

Trúbka je plechový hudobný nástroj.  Telo tvorí ohnutá plechová mosadzná trubica s tromi záklopkami. Na jednej strane je zakončená ozvučnicou a na druhej, vstupnej, nátrubkom.  Zvuk sa tvorí v nátrubku vibrujúcimi perami, mení pomocou piestových ventilov a zosilňuje v ozvučnici.  Existuje viacero typov trúbok: piccolo trúbka, vrecková, basová, baroková, klapková. Príbuznými nástrojmi sú kornet a krídlovka (ale nesmú sa zamieňať). Trúbka má veľké využitie vo všetkých druhoch, žánroch a štýloch hudby, symfonickej, v tradičnej komornej menej, pretože má silný zvuk, dychovej, populárnej, džezovej.

Lesný roh je plechový hudobný nástroj. Má charakteristický stočený tvar, zvuková trubica má dĺžku viac ako 4 metre a je zakončená širokým ozvučníkom. Je predchodcom moderných trubiek. Zvuk sa tvorí v nátrubku a záklopkovom mechanizme. Vyvinul sa z európskych rohov v 17. storočí. Lesný roh sa často používa na vykreslenie zvukov prírody alebo poľovačky v lese. Hudobník hrajúci na lesný roh sa volá hornista (z anglického slova horn).

Tuba je basový plechový dychový nástroj hudobný nástroj s hlbokým rozsahom od Es2(kontra Es) po a1 (niekedy až c2). Tento nástroj sa objavil v orchestroch v 19. storočí a kvôli mohutnosti sa používal najmä v revolučných skladbách. Tuba je zvukovo najhlbší z plechových dychových nástrojov a jeden z najhlbšie znejúcich hudobných nástrojov vôbec – hlbšie znejú len píšťaly niektorých registrov na organe. Má rotačné ventily (3-6) alebo piesty, ktoré slúžia na tvorbu tónu a dolaďovanie, prelaďovanie a zmenu rozsahu.

Trombón alebo  pozauna  je dychový hudobný nástroj. Podľa Sachsovej-Hornbostelovej klasifikácie patrí medzi uzatvorené aerofóny. Má sústavu rúrok, ktorými prúdi vzduch do ozvučníka, čím vzniká tón. Je jedným z najstarších hudobných nástrojov vyrobených z kovu. Využitie trombónu je tak v rôznych druhoch a žánroch hudby, od klasických orchestrov, cez komornú hudbu v kvartetách, kvintetách, v jazze, ale aj ako sólový nástroj, napríklad so sprievodom klavíra. V súčasnosti sa používajú pozauny altové, tenorové a basové.

 

Trúbka

  • Giuseppe Tartini: Concerto for Trumpet & Strings, Marek Zvolánek Trumpet
  • Louis Armstrong – Someday [Live]

Lesný roh (horn)

  • W.A.Mozart Horn Concerto Nr.3 KV.447 I.Allegro Radek Baborák

Tuba

Trombón